poniedziałek, 11 kwietnia 2011

Obserwacja kręgosłupa w asanach

Na początku mojej praktyki jogi zadawałem sobie pytanie (podobnie jak wiele innych osób) - czy osoba ze skoliozą może ćwiczyć jogę. Udzielenie odpowiedzi na to pytanie nie jest proste. Zależy to przede wszystkim od tego w jaki sposób ćwiczymy. Szybkie, niedbałe wykonywanie asan może być niebezpieczne - może doprowadzić do pogłębienia skoliozy, ponieważ nie jesteśmy w stanie kontrolować ustawienia ciała w pozycji. Prowadzi to również do kontuzji, spowodowanych nierównomiernym rozmieszczeniem ciężaru ciała na poszczególnych kończynach (np. podczas skoku z Uttanasany do Adho Mukha Svanasany większość ciężaru jest przenoszona na jedną z dłoni). Dlatego wszelkie dynamiczne formy jogi nie są dobre dla osób ze skoliozą. Kolejna ważna sprawa to znalezienie dobrego nauczyciela (nie instruktora, który podaje tylko kolejne nazwy pozycji, kolejne instrukcje, ale nauczyciela, który wytłumaczy nam jak pracować w pozycji, pomoże znaleźć sposób na symetryczne wejście w asanę). Rozpoczynanie praktyki bez nauczyciela nie jest dobre, ponieważ sami nie jesteśmy w stanie zauważyć swojej asymetrii, a tym bardziej skorygować pozycji.

Kolejne pytanie, które zadają sobie osoby rozpoczynające praktykę jogi to jakich pozycji nie powinny wykonywać. Uważam, że nie ma tu żadnych ograniczeń. Każda pozycja może korzystnie wpływać na kręgosłup. Dlatego można ćwiczyć wszystkie pozycje, ale pod jednym warunkiem - muszą one być ćwiczone świadomie, to znaczy wchodząc w pozycję należy pilnować, żeby nie pogłębiać istniejących asymetrii. Najpierw jednak trzeba wiedzieć gdzie asymetria występuje.

Są co najmniej trzy sposoby, żeby się tego dowiedzieć. Pierwszy to skupić się na tym jak ustawia się ciało i zaobserwować (bez patrzenia, tylko odczuwając ruch własnego ciała), że na przykład jedno biodro ucieka do przodu. Drugi sposób to zobaczyć jak wygląda ciało w pozycji (może być za pomocą lustra lub aparatu fotograficznego). Trzeci sposób to dowiedzieć się o asymetrii od nauczyciela.
Spróbuję skorzystać z drugiego sposobu. Ustawiłem na statywie aparat i ustawiłem samowyzwalacz na 30 sekund. Celowo nie zakładałem koszulki, żeby kręgosłup był dobrze widoczny. Następnie, żeby nie zastanawiać się nad tym jakie pozycje wybrać, otworzyłem książkę B.K.S. Iyengara "Light On Yoga" i wybrałem sekwencję znajdującą się w pierwszym tygodniu kursu pierwszego.

Tadasana


Tadasana jest bardzo dobrą pozycją do obserwowania występujących w ciele asymetrii. Na powyższych zdjęciach widoczne jest, że kolana, barki biodra nie są równo ustawione (jedno jest wyżej niż drugie). Na zdjęciu przedstawiającym plecy wyraźnie widać lewostronne skrzywienie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Można zauważyć również prawostronne wygięcie w odcinku piersiowym. Tadasana wygląda na prostą, niewartą naszej uwagi pozycję, ale można się z niej dużo dowiedzieć.


Vrksasana





Na powyższych zdjęciach widać jak trudno jest zachować symetrię w Vkrsasanie. Na każdym zdjęciu zgięta noga znajduje się na innej wysokości (a co za tym idzie - również biodro jest na innej wysokości i zmienia się kształt kręgosłupa). Na prawą stronę pozycja jest mniej symetryczna niż na lewą - lepiej widać wygięcie w odcinku lędźwiowym kręgosłupa w lewo i w odcinku piersiowym w prawo.


Utthita Trikonasana





W Trikonasanie na prawą stronę widać pogłębione wcięcie w prawej talii - czyli prawy bok jest skrócony (jest to związane z tym, że przy skoliozie lędźwiowej lewostronnej mięśnie po prawej stronie są przykurczone).


Utthita Parsvakonasana





Virabhadrasana I





Virabhadrasana II





W Virabhadrasanie II trudno jest utrzymać biodra na jednym poziomie. Dlatego bardzo dobrze widać tu, że prawe biodro jest wyżej od lewego - jest to dobrze widoczne na zdjęciu przedstawiającym widok z tyłu asany wykonanej na lewą stronę (czyli lewa noga zgięta). Do niedawna myślałem, że ta pozycja wychodzi mi gorzej na prawą stronę. Spowodowane to było tym, że nie mogłem ustawić prawego kolana tak, żeby znajdowało się nad kostką (a nie mogłem jej w ten sposób ustawić ponieważ zbyt mocno napinałem lewą nogę i cofałem lewe biodro).


Parsvottanasana





Salamba Sarvangasana




Halasana



Savasana

3 komentarze:

  1. Cześć. Praktykuje joge już drugi rok. Mam stwierdzoną skoliozę prawobocznę I stopnia. Czy przy prawobocznej skoliozie nie powiino sie wykonywać asan Utthita Parsvakonasana lub Utthita Trikonasana tylko na prawą stronę rozciągając lewy bok ? Powiem szczerze,że pozycje w lewą stronę są nieprzyjemne i powodują kłucie w okolicach żeber u mnie. Byłaym wdzięczna za opinię. Z góry dziękuje i pozdrawiam.MK

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak sobie czytam o dyskopatii na którą cierpię https://kregoslup.carolina.pl/baśłi za-wiedzy/fakty-i-mity-o-dyskopatii/ i zastanawiam się czy mogę takie ćwiczenia wykonywać czy jest to niewskazane?

    OdpowiedzUsuń